A protože se tato legislativní úprava přímo týká i aktivit Carbonegu, šanci vyjádřit se ke znění návrhu jsme využili. Níže se s vámi podělíme o naše postřehy, nejprve však trocha kontextu.
Evropský právní rámec pro klima (nařízení (EU) 2021/1119) vyžaduje, aby EU dosáhla rovnováhy mezi emisemi skleníkových plynů a jejich pohlcováním nejpozději do roku 2050 a poté dosáhla negativních emisí, tedy prakticky mazala svůj historický emisní dluh. Aktuálně EU není na ideální cestě k dosažení tohoto cíle: pohlcování uhlíku v přírodních ekosystémech v posledních letech klesá a průmyslové pohlcování uhlíku v EU v současné době nedosahuje významné úrovně.
Hlavní překážkou, která brání zvýšení míry pohlcování uhlíku, je nedostatek společných unijních norem pro transparentní určení činností, při kterých se pohlcuje uhlík z atmosféry udržitelným způsobem. Stávající veřejné a soukromé systémy, jako jsou dobrovolné trhy s uhlíkem, certifikují zemědělské postupy zlepšující pohlcování uhlíku, ale ke kvantifikaci svých přínosů pro klima používají širokou, nejasnou škálu přístupů. Průmyslové pohlcování uhlíku není řešeno systematicky a v dostatečné intenzitě.
Certifikace pohlcování uhlíku čelí řadě technických výzev. Pohlcování uhlíku je ohrožováno nekontrolovanými reemisemi, jakož i potížemi s měřením a monitorováním. Vytvoření rámce pro certifikaci pohlcování uhlíku je proto klíčovým odrazovým můstkem k dosažení čistého příspěvku z pohlcování uhlíku v souladu s cílem klimatické neutrality EU.
Ať už jste součástí soukromého sektoru či široké veřejnosti, využijte možnost zapojit se do připomínkování návrhu pravidel pro certifikace pohlcování uhlíku v EU. Online konzultace je přístupná prostřednictvím ústředních stránek Komise pro veřejné konzultace a internetových stránek GŘ CLIMA do 2. 5. 2022.
Za Carboneg sepsal svou zpětnou vazbu lídr projektu Václav Kurel:
"Očekáváme vysoké obecné standardy uhlíkových kompenzací na základě certifikačních principů EU. Mělo by to podporovat všechny druhy CDR (Carbon Dioxide Removal) – přírodní i technologické, s dlouhodobou a krátkodobou trvanlivostí atd. Potřebujeme odstranit CO2 z atmosféry ve velkých objemech velmi rychle, takže potřebujeme využít veškeré možné prostředky.
Doporučujeme vyžadovat tyto zásady:
Souhlasíte s námi? Nesouhlasíte? Nebo byste ještě něco doplnili? Dejte nám vědět na e-mail carboneg@carboneg.com. A hlavně! Nezapomeňte, že i vy máte možnost začíst se do oficiálního návrhu pravidel a do 2. května 2022 ovlivnit jejich budoucí podobu – připomínkou na stránce EK s názvem Certifikace pohlcování uhlíku – pravidla EU.
Zaujalo vás toto téma a chcete se o něm dozvědět víc? Přečtěte si náš předchozí článek Zemědělství EU světovým lídrem v certifikaci pohlcování uhlíku.